Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Projekty rozwojowe PGL LP

„Las Energii”

Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję krajowych emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących działań:

  • Produkcję energii z odnawialnych źródeł (OZE) w szczególności instalacje fotowoltaiczne (PV), turbiny wiatrowe (TW), magazyny energii
  • Wyposażenie PGL LP w pojazdy napędzane energią elektryczną i paliwami alternatywnymi oraz budowę infrastruktury stacji ładowania
  • Zwiększenie efektywności energetycznej poprzez stosowanie innowacyjnych metod zarządzania energią

W ramach projekty realizowana jest również pilotażowa budowa farm wiatrowych nad lasami w partnerstwie z firmą Eurowind Energy (Nadleśnictwo Skwierzyna).
W ramach inwestycji ma powstać maksymalnie 10 turbin o planowanej mocy 6.0- 7.2 MW
i wysokości ok. 250 m (najwyższy punkt)

 

Podnoszenie efektywności energetycznej budynków w PGL LP

Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków zarządzanych przez Lasy  Państwowe. Modernizacja obiektów obniża poziom zużycia energii cieplnej i  elektrycznej. Projekt obejmuje również inne aspekty dostosowania obiektów do aktualnych przepisów środowiskowych, takich jak np. wymiana źródeł ogrzewania na zgodne z uchwałami antysmogowymi czy usuwanie azbestu.

Instalacje fotowoltaiczne zrealizowane w ramach projektu:

  • Instalacje fotowoltaiczne zainstalowano  w 21 lokalizacjach na terenie 17 jednostek RDLP w Szczecinie (głównie siedziby nadleśnictw, szkółki leśne)
  • Moc wszystkich instalacji PV zainstalowanych w RDLP – 602,55 kW
  • Instalacje fotowoltaiczne planowane do uruchomienia w latach 2025-2026- 8 lokalizacji o łącznej mocy planowanej 245,8 kW

 

 

„Leśne Gospodarstwa Węglowe”

Celem projektu jest zwiększenie akumulowania dwutlenku węgla przez zasoby leśne bez szkody dla różnorodności biologicznej lasów. W ramach prac, oprócz standardowo prowadzonych zabiegów w zakresie gospodarki leśnej, wykonywane są również działania dodatkowe, takie jak wprowadzanie podszytów oraz odnowienia naturalne.

Na terenie zarządzanym przez RDLP w Szczecinie w projekcie LGW uczestniczą 2 jednostki:

- Nadleśnictwo Drawno

- Nadleśnictwo Myślibórz

„Lasy Węglowe”- Ślad węglowy

W 2024 r. Lasy Państwowe po raz pierwszy policzyły swój ślad węglowy dla całej organizacji. Inwentaryzacja dotyczyła tzw. zakresów 1 i 2 raportowania śladu węglowego w roku 2023 r. Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w pojazdach, budynkach, urządzeniach i narzędziach, które są własnością Lasów Państwowych lub nad którymi sprawują one bezpośredni nadzór. Znajomość wielkości tych emisji oraz miejsc ich powstawania jest kluczowa dla podjęcia działań, które pozwolą je zredukować, a tym samym zmniejszyć niekorzystny wpływ na klimat.

 

Szczegółowe informacje dotyczące projektów rozwojowych realizowanych przez PGL LP znajdują się na stronie internetowej: https://lasydlaklimatu.lasy.gov.pl/